Α. Στις 28 Μα̈́ιου 2019,στην αίθουσα εκδηλώσεων του Γυμνασίου Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης, παρουσιάστηκαν οι ομαδικές/ατομικές συνθετικές εργασίες των μαθητών και των μαθητριών του σχολείου στο μάθημα των Αγγλικών (κείμενα, poster και κατασκευές) με θέματα που αφορούσαν στις χώρες καταγωγής τους (ζώα, επαγγέλματα και πόλεις της  χώρας μου). Την επίβλεψη των εργασιών είχε η κυρία Δάμτση Ευθυμία (εκπαιδευτικός Αγγλικής) με την πολύτιμη συμβολή των κυρίων Φράγκατζη Κωνσταντίνου (Τεχνολόγος) και Παπανικολάου Χρήστου (εκπαιδευτικός Καλλιτεχνικών).

Οι συμμετέχοντες μαθητές και οι συμμετέχουσες μαθήτριες ήταν οι παρακάτω:

1. Aydin Mustafa Melih (A1)
  2. Goysaya Tarik (A1)
  3. Karabaçak Ali (A1)
  4. Sahin Husseyin (A1)
  5. Ulu Adil (A1)
  6. Yilmaz Alperen (A1)
  7. Yucel Kerim Emre (A1)
  8. Pallada Gabi (A1)
  9. Αρβανιτίδης Χριστίνα (Α1)
  10. Afgan Imran (A2)
  11. Ahmed Sarfraz (A2)
  12. Al Ali Jasem (A2)
  13. Arube Omar (A2)
  14. Hussaini Safat (A2)
  15. Hussaini Suleiman (A2)
  16. Ibrahim Arif (A2)
  17. Mohammad Ali (A2)
  18. Mohammadi Mohammad Usman (A2)
  19. Moradi Mohamma Reza (A2)
  20. Muhammad Faisal (A2)
  21. Nikzad Mohammad Ullah (A2)
  22. Jokhadze Lasha (B2)
  23. Çelik Yusuf Emre (Γ1)
  24. Furxhi Arda (Γ1)
  25. Guldali Nilufer Zeynep (Γ1)
  26. Ivgin Nuriye Rana (Γ1)
  27. Koç Zeynep Melahat (Γ1)
  28. Oso Εlissa (Γ1)
  29. Sukas Aliye Nur (Γ1)
  30. Zιζιασβίλι Νουγκζάρι (Γ1)
  31. Apakidze Lali (Γ2)
  32. Kalinina Verοnika (Γ2)
  33. Αρβανιτίδης Λουτφίγε (Γ2)

Την παρουσίαση ανέλαβαν οι κυρίες Δάμτση Ευθυμία (εκπαιδευτικός Αγγλικής) και Τσαντήλα Μαρία (εκπαιδευτικός Γερμανικής). Στην οργάνωση της παρουσίασης συνέβαλε η κυρία Ακανθοπούλου Καλλιρρόη (Θεολόγος).

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και όλες τις μαθήτριες!

Β. Την ίδια ημέρα παρουσιάστηκαν και οι δημιουργίες των μαθητών και των μαθητριών του σχολείου κατά τη διάρκεια των βιωματικών σεμιναρίων της θεματικής εβδομάδας και των βιωματικών δράσεων κατά του σχολικού εκφοβισμού (bullying) (κείμενα, ζωγραφική, poster) από το σύνολο των τμημάτων. Την επίβλεψη και την οργάνωση και των δύο δράσεων του σχολείου είχε η κυρία Ακανθοπούλου Καλλιρρόη (Θεολόγος).

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και όλες τις μαθήτριες!