Στο πλαίσιο του προγράμματος του Βρετανικού Συμβουλίου ‘’Inclusive Schools’’, που έχει ως στόχο να ενθαρρύνει τη διαμόρφωση πρακτικών συμπεριληπτικής εκπαίδευσης στα σχολεία της Ευρώπης, διοργανώθηκε η δράση ‘’Εβδομάδα για τη Συμπερίληψη’’(‘’Inclusion Week’’) από τις 18 ως τις 22 Μαΐου 2020 στην οποία συμμετείχε και το Γυμνάσιο Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης.

Μαθητές και μαθήτριες του σχολείου φιλοτέχνησαν κάρτες με το δικό τους μοναδικό τρόπο δείχνοντας πώς αντιλαμβάνονται τη συμπερίληψη αλλά και τη διαφορετικότητα και στέλνοντας το δικό τους μήνυμα για ένα σχολείο και έναν κόσμο μακριά από προκαταλήψεις και στερεότυπα αλλά και ένα μαθησιακό περιβάλλον που να δημιουργεί ίσες ευκαιρίες για όλους τους μαθητές και όλες τις μαθήτριες.

Ευχαριστούμε πολύ τους μαθητές και τις μαθήτριες που συμμετείχαν στη δράση με τις παρακάτω όμορφες ταχυδρομικές κάρτες:

1) Ali Reza Hussaini A1

6) Naseem Slibi B1

2) Kerim Emre Yucel B1

7) Shakiba Nouri B1

3) Ali Karabacak B1

8) Arash Alizadeh B2

4) Alperen Yilmaz B1

9) Μαριάμ Γκριγκαλασβίλι Γ2

5) Esra Beyzanour Anduse B1

10) Ali Shan Raza Γ2

Συγχαρητήρια σε όλους και όλες για τις υπέροχες δημιουργίες τους!

Μπορείτε να δείτε τις συμμετοχές των μαθητών και των μαθητριών του σχολείου αλλά και άλλων σχολείων στην παρακάτω σελίδα:

Τη δράση συντόνισε η εκπαιδευτικός Αγγλικής γλώσσας κυρία Δάμτση Ευθυμία.