Η σχολική χρονιά άρχισε και φέτος με τον καθιερωμένο αγιασμό στην αυλή του σχολείου μας την Τετάρτη 11/9/2019.

Λίγες μέρες αργότερα, τη Δευτέρα 23/9/2019, πραγματοποιήσαμε εκπαιδευτική επίσκεψη στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας. “Ανώνυμος” ιερέας έκανε δώρο σε όλους τους μαθητές και τους καθηγητές του σχολείου μας, ανεξαρτήτως θρησκείας (κι έχουμε πολλούς μουσουλμάνους, άθρησκους και βουδιστές), μία βόλτα με το καραβάκι στον Θερμαϊκό λέγοντας ότι η αγάπη δεν έχει σύνορα!
Το καραβάκι αυτό, λοιπόν, για λίγη ώρα έγινε διαπολιτισμικό κι εμείς όλοι απολαύσαμε τη βόλτα μας πάνω στα ήρεμα νερά και κάτω από τον -όχι πια τόσο- ζεστό ήλιο ακούγοντας τιτιβίσματα σε διάφορες γλώσσες του κόσμου!
Διάφορες φυλές, διάφορες γλώσσες, διάφορες θρησκείες πάνω στο ίδιο καραβάκι, μαζί, σε μια χαρούμενη, μελωδική αρμονία με “προορισμό” μας την ειρηνική συνύπαρξη των ανθρώπων!
Όπου υπάρχει καλή διάθεση, χαμόγελο κι αγάπη, όλα τ’ άλλα περιττεύουν!

ΚΑΛΗ  ΣΧΟΛΙΚΗ  ΧΡΟΝΙΑ!